פיברומיאלגיה 05.10.2021

האם חולי פיברומיאלגיה סובלים מרגישות יתר לגירויים שמיעתיים?

חוקרים מצאו כי חולי פיברומיאלגיה הינם בעלי רגישות מוגברת גם לגירויים שמיעתיים ולא רק לגירויים נוציספטיביים, דבר שעשוי לרמז על מנגנונים פתולוגיים במוח ולא רק בחוט השדרה

פיברומיאלגיה היא תסמונת נפוצה של כאב כרוני, הקשורה לרגישות יתר לגירויים נוציספטיביים. רגישות מוגברת זו של חולי פיברומיאלגיה נקשרה לסנסיתיזציה מרכזית של נוירונים בקרן הגבית (dorsal horn) של חוט השדרה. עם זאת, ראיות הולכות וגוברות מצביעות על כך שהמנגנונים הגורמים לרגישות יתר בפיברומיאלגיה משפיעים לא רק על הרגישות לכאב, אלא גם על הרגישות לאור, ריחות וצלילים.

במחקר שפורסם בכתב העת Journal of Pain בדקו החוקרים האם העצמה מעל לרמת חוט-השדרה של הקלט החושי, כולל קלט של צלילים עשוי לשמש כסימן היכר של פיברומיאלגיה.

לצורך כך, בדקו החוקרים את קיומה של העצמה חושית נוציספטיבית ושאינה נוציספטיבית בקרב 23 חולי פיברומיאלגיה ו-28 נבדקים בריאים ששימשו כקבוצת ביקורת. לצורך הערכה של רגישות מועצמת נוציספטיבית השתמשו החוקרים בגירויים מותאמים מכניים או גירויים מבוססי חום. רגישות מועצמת לצלילים נבדקה באמצעות גירוי של רעש רחב, תוך שימוש בעיצוב של גרם מדרגות אקראי.

בדיקות חושיות כמותיות הראו רגישות מוגברת של חולי פיברומיאלגיה לחום ולכאב מכני (P <0.001). לחצי הקול שהביאו לדיווח על רמות צליל קלות, מתונות ואינטנסיביות היו נמוכים יותר באופן מובהק בקרב חולי הפיברומיאלגיה בהשוואה לקבוצת הביקורת (P <.001), מה שעלה בקנה אחד עם ההשערה בדבר רגישות אודיטורית מועצמת.

לסיכום, חולי פיברומיאלגיה הינם בעלי רגישות מועצמת שלילי גם ביחס לגירויי שמיעתיים, דבר המצביע על כך שמנגנוני העצמת הרגישות בפיברומיאלגיה אינם פועלים רק בחוט השדרה אלא גם במוח. מחקרים נוספים יסיעו לקבוע האם המנגנונים העצביים הגורמים להעצמת הרגישות לגירויים שמיעתיים דומים לאלה של הרגישות הנוציספטיבית המוגברת.

מקור:

Staud, R et al. Journal of Pain. 2021 Aug;22(8):914-925. doi: 10.1016/j.jpain.2021.02.009

נושאים קשורים:  פיברומיאלגיה,  רגישות,  גירוי שמיעתי,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות